Ověření výsledků

Zisky z auditingu, které člověk subjektivně pociťuje, lze také objektivně prokázat prostřednictvím testování během auditingového programu.

K měření schopností precleara před zahájením auditingového programu se používá řada testů, které také poskytují předpověď, kolik auditingu může být potřeba k dosažení určitého výsledku u precleara. Při následném přetestování lze zlepšení, která osobně zažívá, vnést do grafu, což potvrzuje jeho zisky.

Tato objektivní měření zlepšení člověka jdou proti běžně zastávaným přesvědčením. Před Dianetikou psychiatrie a psychologie tvrdošíjně trvaly na tom, že schopnosti a inteligence člověka nelze změnit. Jejich tvrzení byla vyvrácena tváří v tvář studii za studií, kde lidé po auditingu vykazovali dramatické zvýšení v obou oblastech.

Jeden běžný test, upravený samotnou Církví, je znám jako Oxford Capacity Analysis (OCA), který je navržen tak, aby graficky znázornil deset různých osobnostních rysů. Ty se během auditingu výrazně zvyšují, odrážejíc zisky precleara. Precleaři hlásí, že jsou klidnější, stabilnější, energičtější a společenštější jako přímý výsledek auditingu, a skóre OCA poskytuje podpůrná data.

Testy způsobilosti jsou také spolehlivým ukazatelem výsledků auditingu. Zlepšení ve skóre testů způsobilosti koreluje se snížením náchylnosti k nehodám. K dispozici je mnoho dalších testů, které měří koordinaci a vnímání, jako je zrak, sluch, barvoslepost, rovnováha a tak dále. Tyto funkce se také zlepšují v důsledku auditingu.

Přirozeně je individuální pokrok proměnlivý, protože je do značné míry ovlivněn oddaností precleara a frekvencí sezení. Proto není možné stanovit jasně definované míry zlepšení a Církev nečiní žádná tvrzení ani záruky ohledně zisků, kterých někdo v auditingu dosáhne. Zaměstnanci Církve však viděli tolik pozoruhodných zlepšení u duchovních, že takové výsledky očekávají jako běžnou záležitost.