Nejprve dianetika, poté scientologie

Zdrojem a zakladatelem scientologického náboženství je L. Ron Hubbard, který zasvětil svůj život hledání odpovědí na otázky, které lidstvo trápily po tisíciletí. Jeho intelektuální důslednost, zvědavost a neomezený duch dobrodružství ho inspirovaly k tomuto hledání už v mládí.

První široce zveřejněné výsledky jeho výzkumu však nesouvisely přímo se scientologií, ale v jiné oblasti snažení: „Dianetice“. Slovo dianetika pochází z řeckých slov dia, což znamená „skrze“, a nous, což znamená „mysl nebo duše“. Dianetika je tedy definována jako „to, co mysl (nebo duše) dělá tělu“.

Dianetika představovala první průlom L. Rona Hubbarda. Jeho počáteční objevy v této oblasti vedly k dalšímu výzkumu a přesné izolaci samotného zdroje života.

Člověk nemá ducha – on je duch. Má mysl a má tělo. Dianetika se zaměřuje na vliv ducha na tělo. Dianetika tak pomáhá poskytovat úlevu od nežádoucích pocitů a emocí následky nehod i psychosomatické nemoci (tj. onemocnění způsobená nebo zhoršená duševním stresem).

Slovo scientologie pochází z latinského scio, což znamená „vědět v nejširším slova smyslu“, a řeckého logos, což znamená „studium“. Doslova tedy znamená vědět, jak vědět. Scientologie je definována jako „studium a zvládání ducha ve vztahu k sobě samému, vesmíru a jiným formám života“.

Scientologie oslovuje duchovní bytost. Přímo zvyšuje jeho uvědomění a schopnosti. Tím se také stále více stává schopným překonávat negativní faktory, které ho oslabují.